Una Ulla

SInger | Vocal Coach

Una Ulla singer | songwriter | vocal coach from Latvia

Oh WOW!! I am just blown away about what is going on in September! Latvia in Japan is going on!

So here I am, after a bit of silence, where have I been?

I have been preparing some crazy things to happen in September in Japan, Osaka and Kobe. I cannot even believe it is happening.

So some awesome Latvian artists, that I am just blown away to have met, are coming to Japan!


Laima Jansone is one of the leading players of the Latvian traditional instrument called the kokle. And she is bringing DJ Monsta with her. He is an amazing musician that has a sweet spot for traditional music, and let me tell you, both of them together are making Latvian traditional music shine in a whole new spotlight. Laima is preparing a traditional meditative part of her program and then a kick ass bit together with a well known and amazingly talented drummer Eric Wiegmann.

Then vocal group Framest is coming to introduce the long singing traditions we Latvians have and you will hear their jazzy arrangements too. They have been touring Europe and China and recording with the Latvian celebrity maestro Raimonds Pauls, who is also famous in Japan with his song Million Roses (百万本のバラ). Maybe, THE most famous Latvian in Japan.

Anyway, how many times did I say “amazing” already?

So about the schedule:

  • First Laima’s and DJ Monsta’s performance, you will be able to hear on the 20th of September at the Osaka History Museum at 11:00 during KMC (Kansai Music Conference) live.
  • Following that, if you want to participate in a kokle workshop (bring your instrument whether it is kokle or kantele or some other fun thing you can play), reserve your time from 15:30 to 17:00 at the same History Museum.  IT IS ALL FOR FREE! More information and registration here: http://www.kansaimusicconference.com/latviawksp.html
  • Then the 23rd of September, Osaka, Breeze Breeze department store, BALTIC FESTA LIVE at the new café verde CHIOSCO on the 4F. From 13:30 to 15:00. Laima & DJ Monsta, Framest and the new Latvian post-folk trio Uzmanibu will be having music fun. 2000 yen with specially made Latvian sweets (my mom’s recipe) by bakery LOLO from Higashikawa, Hokkaido. Please register. There are only 30 seats for this concert:info@nordicgarden.jp

Also, Baltic Festa in Breeze Breeze will be having a MARKET from 19th to 27th of September. So the whole week you will be able to participate in workshops and see and buy, taste and enjoy different things from Baltic states.

This time the main theme is Latvia. This is the first event like this ever and may never happen again, so this might be a once in a lifetime opportunity. Don’t miss out:

  • GRAND EVENT: September 24th, Kobe, Higashi Nada Kumin Senta - Uhara Hall. Doors open from 17:30. LATVIA DAYS, LATVIA MUSIC CONCERT. This is the culmination of the Latvia events in September. Presentation about Latvia, Latvian music all around and more. FREE ENTRANCE!! Bring friends, family, coworkers, neighbors. Do you talk to people on the streets?Register here:ratobia.biyori@gmail.com (send your name, surname, number of people).  

Thank you everyone for all the help. I am hoping this will be a great chance for all of us to enjoy the beauty and music from my country, Latvia!

Yoroshk!

 

Ending my May with a live show at Sentan 4 in Kobe

Heyo, Una Ulla here.

I had the great opportunity to play together with Robin Eve (shakuhachi), Ronald Mason (guitar), Yasumas Koide (base) at Sentan 4 in Kobe. They are well seasoned musicians and great people. What a pleasure.
Here find their performance on NHK.

Sentan 4 is a  neat little place and the owner is the nicest guy. The atmosphere is great, then there is also a little Japanese garden outside. It is very homey. Nice place to wind down. 

Here is their blog and pictures from our show.

Nedaudz vēsture un džezs

Vēsturiski Japāna bija noslēgta valsts, un savas ostas atvēra tikai 19.gs beigās. Viena no lielākajām un nozīmīgākajām ostām atradās Kobē, Kansai reģionā. Citu tautu ēdieni, māksla, mūzika, arhitektūra un neskaitāmas citas lietas Japāna iepazina tieši caur Kansai reģionu. Un šoreiz stāsts par džezu. Arī džezs izplatījās visā pārējā Japānā, tieši no Kansai reģiona. Un joprojām Japānā pazīstamākā vieta, kur džeza mūzika sit augstu vilni, ir Kansai (Kobe, Osaka un Kyoto)

Man ir mērķis apmeklēt pēc iespējas vairāk mūzikas bāru un kafejnīcu šeit. Un šoreiz bija lielisks iemesls dieties uz Osaku. Japāna kā medus pievelk cilvēkus, un kā gan var tai pretoties. Jau neskaitāmo reizi Japānā viesojās Cathy Segal Garcia un Phillip Strange. Man bija tas gods viņus noķert iekš' JAZZ ON TOP. Nevaru beigt priecāties par šo tikšanos, lielisko atmosfēru un elpu aizraujošu priekšnesumu!

Cathy uz Japānu brauc vienu, divas reizes gadā, un viņas programmā ir koncerti un vorkšopi, vokālās privātstundas un tikšanās ar jauniem un seniem draugiem. Viņa ir skaista, talantīga un jauka, kas ir nenoliedzami uzvarošā kombinācija. Es biju gaidījusi šo tikšanos jau ilgi, jo izmantoju viņas grāmatu un videoklpus trenējoties vokālu. Cathy ir arī labi pazīstama vokālā pedagoģe un viņas mīlestība pret mūziku staro katrā skaņā, vardā un smaidā.  Viņa neliedz noderīgus padomus, un, liekas, no visas sirds rūpejas par saviem studentiem, un ar prieku dalās ar savu pieredzi.  Šeit arī viņas mājas lapa.

Phillip Strange ir vienreizējs pianists. Koncertā izpildīja arī dažas savas kompozīcijas. Meistarīgi melodiski un emociju bagāti skaņdarbi. Vēl man bija prieks pirmo reizi redzēt un dzirdēt Kodama Yuriko. Lieliska, jauna džeza dziedātāja.  Pa vienam, divatā, pēc tam trijatā, viņi sniedza dinamisku, emocionālu un neatkārtojamu priekšnesumu.

Jazz on Top ir jauks džeza bārs, ar pilnu programmu, gandrīz vai katrai mēneša dienai. Džeza bāra īpašniece pati ir dziedātāja, un uzstājas regulāri. papildus notiek pasaulē slavenu mākslinieku koncerti mājīgā gaisotnē. Gandrīz katru mēnesi notiek vokālās nodarbības meistaru un viesmeistaru pavadībā. Bārs ir pilns ar džeza platēm un leģendāriem ierakstiem, kā arī pulcē daudz un dažādus vietējos un viesmūziķus.

Nekas nespēj pārspēt dzīvos koncertus, tādēļ šis svētdienas vakars bija patiess baudījums. Labāk nemēdz būt. Ķeršu Cathy nākamo reizi Japānā. Lai dzīvo mūzika, lai dzīvo džezsssssssssss.

Kobe and Sake

Sake’s origins are in Japan. In Japanese it is also called nihonsyu (literally “Japanese alcohol”) and in other languages sometimes translated as rice wine. It is made of fermented rice, but it is not really fair to call it rice wine. Wine is made by fermenting the sugar in grapes, but sake is brewed much like beer…slowly. Now, when making sake, simultaneously sugar evolves from the starch and alcohol evolves from sugar. When brewing beer these steps are clearly divided, unlike in sake brewing. To get a deeper insight into the chemistry of sake brewing, you really need to come and visit one of the sake breweries in Kobe. Why Kobe? Because it is known for producing the most delicious sake in Japanese.

Read More

Kobe un sake

Sake (), Japānā saukts arī par ņihonšu (Japānas alkohols, nihonsyu, 日本酒), vēl, dažādu valodu tulkojumos pazīstams ar nosaukumu rīsu vīns, ir radies Japānā. Tas tiek gatavots no fermentētiem rīsiem. Taču nav īsti precīzi saukt sake par rīsu vīnu, jo gatavojot vīnu, alkohols (etanols) tiek iegūts fermentējot cukuru kas ir vīnogās, taču sake tiek brūvēts līdzīgi kā alus, bet tomēr savādāk... Lēnāk pār tiltu: sake ražošanas procesā vienlaicīgi no cietes rodas cukurs un tad no cukura alkohols, taču alus brūvēšanā šie soļi esot skaidri iedalīti. Sīkāk par ķīmiju šim procesam, jābrauc pašiem uzzināt kādā no sake rūpnīcām. Un šeit nu ir iemesls atbraukt uz Kobi, jo tieši vieta ar nosaukumu Nada (灘区) Kobē, ir pazīstama kā vieta, kur tiek ražots visgardākais Japāņu sake.

Read More

Lieliski mūziķi klubā "Iznt", Kobe...

15. martā, Kobē, klubā Iznt norisinājās pasākums, kurā piedalījās lieliska mūziķu izlase no Kobes un Kansai reģiona. Mūziķi, kurus atbalsta, kuri atbalsta D'Addario, Queen City Drums un citas pazīstamas mūzikas kompānijas. Starptautiski un vietējo mūziķu starpā ļoti labi un diezgan pazīstami vārdi, Eric Wiegmann (bungas), Hitoshi Bando (bungas), Paul Jackson (bassģitāra), Takumi Mura (ģitāra), Tony Spruill (saksafons), Vladimir Jocic (ģitāra), Ricky Cosmo Franciss (ģitāra) un citi. Visi šie mūziķi galvenokārt koncertē Kansia reģionā, un ir pieredzējuši neskaitāmas ārzemju tūres un veido Kobes un Kansia mūzikas pasaules krējumu. Tie ir gan Japāņu mūziķi, gan ārzemnieki, kuri šeit dzīvo jau ilgākus gadus. Vairākums no viņiem ir iesaistīti dažādās grupās, pasniedz privārnodarbības un aktīvi koncertē.

Read More

ようこそ!

私のブログへようこそいらっしゃいました。

うな・うらと申します。ラトビア出身で、シンガーソングライターです。

このブログでは、日本で生活しながら、音楽の活動、アドヴェンチャー、ニュースについて書きたいと思います。

今は新しいCDを作り始めて、その経験についてもちょこちょこ書きたいと思います。役に立つ情報となれば大変嬉しいと思います。新しい知識楽しみにしています。

よろしく~~~

うな・うら

 

 

Hello!

Thank you for visiting my blog.

Here I will write about my adventures, experiences and news in music from Japan.

I am on the way to produce my first CD here in Japan. How will I do it and how does the music market work here in Japan? I will write about exactly that and on the way will definitely learn a lot. I hope this experience will be useful to you too.

See you!

Una Ulla